RU

Аутсорсинг і консалтинг ЗЕД


Умови жорсткої конкуренції між компаніями і розвиток сучасних технологій з'явилися завдяки активному пошуку бізнесом скорочення витрат на виробництво, перевезення і реалізацію продукту. Найпередовішими методами ведення діяльності на сьогоднішній день є аутсорсинг і консалтинг ЗЕД.


Аутсорсинг ЗЕД


Процес передачі непрофільної функції - зовнішньоекономічної діяльності - підприємства іншої компанії, яка спеціалізується на цьому, називається аутсорсингом. Для проведення даної процедури необхідно оформити документи на фірму-виконавця, серед яких обов'язковий зовнішньоекономічний контракт. Тоді аутсорсер гарантує безпеку проведеної операції на всіх її етапах. Перевагою такої співпраці є те, що замовник більше не повинен відволікатися на інші види діяльності, крім як оптимізації виробництва і поліпшення якості товару для підвищення своєї конкурентоспроможності.

Така послуга особливо актуальна для компаній, в діяльності яких задіяна роздрібна або оптова торгівля з іншої країни. Або коли для виготовлення продукції використовуються імпортні матеріали або сировина.

Для ведення зовнішньоекономічної діяльності необхідно підготувати відповідний пакет документів. У молодих або недосвідчених компаній це може викликати труднощі. Залежно від типів товарів, оформляються такі папери:

 • посвідчення про походження товару;  
 • паспорт його якості;  
 • коносамент або зовнішній вигляд, яка запевняє відвантаження;  
 • декларація на експорт;  
 • документ з вказаною ціною на даний вантаж;  
 • затверджений ТПП країни, з якої походить імпорт;  
 • свідоцтво про принципи цінової політики компанії. 

Якщо вантаж має тварина або рослинне походження, на нього оформляється карантинний сертифікат. Це необхідно для того, щоб не ввезти на територію країни віруси або патогенні бактерії. Також необхідні висновки комісій, наприклад на перевірку з радіочастот, і інші дозволи.

Після збору всієї документації складається декларація відповідно всім вимогам законодавства України. Якщо зробити це неправильно, то на митниці на вантаж можуть накласти штраф, відправити назад постачальнику, конфіскувати його або знищити. Тому важливо розбиратися у всіх нюансах українського митного законодавства і регулярно його перевіряти, так як час від часу в нього вносяться поправки. Аутсорсинг ЗЕД звільняє компанію-замовника від роботи з паперами, так як цей обов'язок бере на себе спеціальна фірма. Яскравим прикладом використання послуг фірми-аутсорсера є абонентське обслуговування.


Консалтинг ЗЕД


Це також процедура передачі процесу оптимізації бізнес-процесів іншій компанії або профільного спеціаліста. Такі послуги застосовуються, якщо необхідно підвищення результативності цілого виробництва або якоїсь його частини. Зазвичай до них вдаються компанії в кризовому становищі. Але фахівці-консалтери допомагають не тільки уникнути банкрутства, але запобігти йому. Тому важливо вчасно звернутися до них по допомогу. Звертаються до консалтерам в таких ситуаціях:

 • зміни структури організації підприємства;  
 • розширення його діяльності;  
 • перевагу в битві з конкурентами;  
 • вихід з кризової ситуації або її запобігання.

Залучені експерти допоможуть розробити індивідуальну програму розвитку, ознайомлять з нею співробітників виробництва і проведуть необхідне навчання. Зазвичай вони надають більш швидкий спосіб вирішення завдань з мінімальними тимчасовими і грошовими витратами. В послуги консалтерів зазвичай входить аналіз даних про характеристиках продукції, що виробляється, її цільовим і функціональним призначенням. Визначається код товару згідно з вимогами законів України. Також проводиться оцінка товару щодо його митної вартості. Прогнозуються можливі митні збори при перетині кордону. Аналізується можливість виходу на європейський ринок. Компанія-консалтер зобов'язана також проводити консультацію з приводу не тільки національних, а й міжнародних законодавчих норм про підготовку документації, яка підтверджує країну, в якій було вироблено товар. Надається допомога при всіх можливих типах митного оформлення вантажу. Також відбувається аналіз усіх можливих ризиків, пов'язаних з затримкою вантажу на кордоні, виписки штрафів або конфіскації. Додатково складаються товаросупровідні документи та зовнішньоекономічні контракти. Також за запитами замовника консультант може проаналізувати ринок, провести маркетингове дослідження і скласти план подальшого зростання. При створенні нових організацій або підрозділів з підготовкою необхідних паперів теж впорається консалтер. 


У чому різниця аутсорсингу і консалтингу ЗЕД?


На правовому рівні аутсорсинг ЗЕД і консалтинг не мають відмінностей. Обидва напрямки регулюються умовами контракту про надання відплатних послуг. Вони являють собою види інтелектуальної діяльності, за ведення якої отримують оплату. Основна ідея, закладена в цьому виді діяльності - це поділ праці для підвищення ефективності організації. Не можна рухатися вперед, якщо самостійно контролювати всі процеси, особливо такі складні як зовнішньоекономічна діяльність. І консалтинг, і аутсорсинг базуються на досвіді і знаннях підприємства в конкретній галузі.

Головна їхня відмінність полягає в ступені відповідальності на надані послуги. Якщо компанія або фахівець-аутсорсер повністю бере на себе зобов'язання по реалізації функцій, то консалтер лише дає варіанти вирішення проблеми, а вже сам замовник приймає рішення і реалізує проект. Аутсорсинг передбачає постійну участь в процесі діяльності і час від часу надає результати від своїх дій. Консалтинг ЗЕД відбувається одноразово або періодично, але при цьому завдання вирішуються відразу ж.